DUYURULAR
BİZİ SOSYAL MEDYADAN TAKİP EDEBİLİRSİNİZ ;)
EREĞLİ PEGEM AKADEMİ (KPSS)
kdz.ereglipegem
kdz.ereglipegem
EREĞLİ EBİL İNGİLİZ KÜLTÜR
eregliingilizkultur
eregliingilizkultur

DİĞER KURSLAR

Diğer Kurslar

Pazarlama Yönetimi

Kursun Amacı; Pazarlama, üretim öncesinden başlayıp satışı ve satış sonrası çalışmaları da içine alan geniş kapsamlı bir işletme faaliyetidir.

 

     NEDEN ÖNEMLİ

     Geçmişte, işletmeler pazarlamaya önem vermemiş daha çok üretimle ilgilenmiştir. Klasik üretici mantığına göre çok satış yapmanın yolu fazla üretim ve yüksek kaliteden geçer. Ancak, günümüzde bir işletme kaliteli ürünler üretse bile iyi bir pazarlama ağı bulunmuyorsa satış oranı düşük kalır. Günümüzde sanayi sektörlerindeki gelişmeler rekabet ortamını canlandırmıştır. Firmalarımız sadece ulusal değil uluslararası pazarlarda da satış yapmaya başlamıştır. Ayrıca, tüm sektörlerde ürün yelpazesinin genişlemesi, yeni ürünleri bilimsel yöntemlerle pazarlamayı zorunlu hâle getirmiştir. Bu olumlu gelişmeler pazarlamanın önemini daha belirgin, bu alandaki mesleklerin saygınlığını da arttırmıştır. Bugün sadece büyük kuruluşların değil atölye tipi üretim yapan işlemelerin bile modern tekniklerle çalışan profesyonel pazarlama ekipleri vardır. Pazarlama birimlerinde, her biri kendi alanında uzman meslek elemanları görev yapar. Sektörel deneyim ve kişisel yeteneklere bağlı olarak bu birimlerdeki meslekî pozisyonlar değişir. Pazarlama faaliyetleri tüm ürün ve hizmetler için her yerde, her zaman yürütülebilir. Dolayısıyla pazarlama alanı aklımıza gelebilecek her sektörle ilişkilidir. Sağlık gereçleri, ilaç, gıda ürünleri, dayanıklı tüketim malları, temizlik, tekstil, otomotiv, makine teknolojisi gibi çeşitli sektörlerde pazarlama faaliyetleri yoğun biçimde yürütülür. Hatta, bazı üretici firmalar, ürünlerinin pazarlamasını bu konuda uzmanlaşmış ayrı işletmelere devreder. Bu da bu alanın ne kadar geliştiğinin bir kanıtıdır. Üstelik pazarlama, sadece imalât yapan işletmeler değil hizmet üreten sektörlerle de ilgilidir. Pazarlama faaliyetleri sırasında birçok alandan yardım alınır. Reklamcılık, tanıtım, halkla ilişkiler faaliyetleri, pazarlamayla iç içe yürütülür. Aynı zamanda ülkedeki ekonomik gelişmeler, yasal düzenlemeler, toplumun yapısı, insan psikolojisinin incelikleri gibi konular da pazarlama alanının içinde önemli bir yer tutar. Pazarlama faaliyetleri üretim yapılmadan önce başlar. Üretim yapılırken ve satıştan sonra da devam eder. Bütün işletmelerin ana hedefi kâr sağlama olduğuna göre pazarlama faaliyetinin profesyonel biçimde yürütülmesi gerekir. Bu da ancak eğitimli ve nitelikli pazarlama elemanlarıyla gerçekleşebilir. Pazarlamada en önemli unsurlardan biri ikna yeteneğidir. Ağır rekabet koşullarında ürünler hızla artarken bir yandan da sektörlerdeki eş değer ürünler fazlalaşır. Dolayısıyla müşterinin iki üründen birisini tercih etmesi için ikna olmaktan başka dayanağı olmayabilir. Bu noktada pazarlama elemanının iletişim yeteneği ve meslekî yeterlikleri devreye girer. Günümüzde en popüler alanlardan biri olan pazarlamanın, gelecekte de bu geçerliği sürdüreceği açıktır. Ticarî hayatta herkesin kabul ettiği gerçek, işletmelerin ancak pazarlama ağını iyi kurduğu sürece ayakta kalabileceği yönündedir. Bu da tüm sektörlerde pazarlama elemanı istihdamının artacağının göstergesidir.

 

     Kimler Katılmalı

> Üniversite, master, ve doktora öğrencileri.

> Firmasını yurt içi ve yurt dışı pazarlara açmak isteyen şirket sahipleri veya yöneticiler.

> Pazarlama alanında, uzmanlığınızı belgeleyecek "Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Sertifikası"nı almak isteyenler.

> Kendi işini kurmak isteyen girişimciler.

> Firmaların Pazarlama ve Satış departmanlarında çalışmak isteyenler

Neden Katılmalıyım?

Çağımızın ve ülkemizin rekabet koşulları satış ve pazarlama politikalarını revize etmelerini gerektirmektedir.Kurumlar satış ve pazarlama konusunda donanımlı ve kendisini geliştirmiş personeli istihdam etmeyi hedeflemektedir.Piyasada var olabilmenin ön koşulu budur.